vineri, aprilie 26, 2024
CANADA CONSULTING IMMIGRATION SERVICES
AcasăRomâniaFed Cup: Cehia - Romania 2-2, Mihaelei Buzarnescu a pierdut in fata...

Fed Cup: Cehia – Romania 2-2, Mihaelei Buzarnescu a pierdut in fata Katerinei Siniakova

Mihaela Buzarnescu (foto: facebook)

Echipele de Fed Cup ale Romaniei si Cehiei se afla la egalitate, scor 2-2, dupa ce Mihaela Buzarnescu, numarul 29 mondial, a pierdut in fata Katerinei Siniakova (44 WTA), scor 4-6, 2-6, in ultima partida de simplu a intalnirii din sferturile de finala ale Grupei Mondiale care se desfasoara la Ostrava.

Buzarnescu a cedat acest meci intr-o ora si 26 de minute.

A fost ceva presiune. Am inceput foarte bine, am condus cu 3-0 si sincer nu ma gandeam vreo clipa ca voi pierde acest meci. Din pacate, ea a avut o forma fizica destul de buna, a alergat la niste mingi pe care nu ma asteptam sa le scoata. Sunt suparata. Daca eu castigam, nu mai trebuia sa se joace acest meci de dublu. Nu am jucat rau, dar asta e. Dupa primele trei ghemuri ea a inceput sa serveasca bine. Nu mai imi amintesc exact, mi-am pierdut serviciul la 3-1 si apoi ea a prins mai mult curaj”, a spus, citata de Agerpres, Mihaela Buzarnescu in conferinta de presa ce a urmat dupa neciul cu Siniakova.Sper ca meciurile mele pierdute sa nu fie negative in viitor si sa mai am ocazia sa mai joc la simplu la Fed Cup. Bineinteles ca asta va depinde si de forma mea la urmatoarele turnee pana in aprilie. Probabil imi trebuie mai multa rautate pe teren. Nu stiu ce concluzie sa trag acum… n-am jucat rau in aceste doua partide. Sigur ca puteam mai mult. Trebuie sa imi imbunatatesc serviciul. Am intalnit doua jucatoare diferite si era normal sa avem o schimbare de tactica. Oarecum am aplicat-o… dar probabil trebuia sa tin mai multe mingi in teren fara sa ma grabesc sa atac mingea, a adaugat ea.

Jucatoarea romana a inceput partida foarte increzatoare si s-a distantat rapid la 3-0 in primul set. A urmat insa o cadere in jocul ei, iar Siniakova a profitat la maximum, reusind doua break-uri consecutive si impunandu-se in cele din urma cu 6-4.

In setul al doilea serviciul a continuat sa fie punctul slab al jucatoarei romane care s-a vazut condusa cu 3-1 si apoi 5-2. Dupa 36 de minute, Katerina Siniakova s-a impus cu 6-2 si a trimis intalnirea Cehia – Romania in partida decisiva de dublu.

In aceasta intalnire, Buzarnescu a reusit doar 7 lovituri castigatoare, a facut 21 de greseli nefortate si 7 duble greseli, fara sa realizeze niciun as. De partea celalalta, statistica jucatoarei din Cehia a fost urmatoarea: 3 asi, 13 lovituri castigatoare, 26 greseli nefortate si 2 duble greseli. Cel mai rapid serviciu al jucatoarei romane a fost de 171 km/h, in timp ce al Katerinei Siniakova a fost de 177 km/h.

INTERESAT DE EMIGRAREA SAU MUNCA IN CANADA?