![](https://ziarulzigzag.ca/wp-content/uploads/2019/10/Promenada-Regina-Maria-Paris2_Ambasada-Ro.jpg)
„Da, Majestate, Parisul va iubeste si va va iubi mereu!”
Un superb gest de recunoaștere a Frantei fata de Regina Maria a Romaniei. Incepand de astazi, o portiune de pe promenada Senei (din Quai Branly) poarta numele Reginei Maria: este vorba de sectiunea de pe malul stang, dintre Pont dIéna și capatul bd. Suffren, in fata Turnului Eiffel.
![](https://ziarulzigzag.ca/wp-content/uploads/2019/10/Promenada-Regina-Maria-Paris_Ambasada-Ro.jpg)
„Dorim, printr-un astfel de gest, sa aducem omagiu celei care in urma cu 100 de ani pleda cauza Romaniei la Conferinta de Pace de la Paris și care a ramas in sufletele romanilor drept «Mama ranitilor» și «Regina Intregitoare», se precizeaza intr-o postare de pe pagina de Fb a Ambasadei Romaniei la Paris.
Initiativa numirii unui spatiu din Orasul Luminilor dupa Regina Maria a apartinut Ambasadei Romaniei la Paris care, in urma cu un an, a trimis propunerea Primariei Paris, iar decizia a fost luata in unanimitate (la 8 iulie 2019).
In vremea sa, Casa Regala a Romaniei era una din cele mai influente din Europa
Regina Maria, nepoata reginei Victoria a Marii Britanii, a luptat pentru supravietuirea Romaniei in anii tumultosi ai Primului Razboi Mondial si in perioada interbelica. A fost a doua regina a Romaniei, fiind sotia principelui de Coroana devenit ulterior Regele Ferdinand I al Romaniei. A fost mama Regelui Carol al II-lea si bunica Regelui Mihai al Romaniei.
Ceremonia de inaugurare a Promenade Marie de Roumanie a avut loc in prezenta Familiei Regale, a unor inalti oficiali francezi, ambasadori si reprezentanti ai corpului diplomatic, jurnalisti si numerosi membri ai comunitatii romanesti.
![](https://ziarulzigzag.ca/wp-content/uploads/2019/10/Promenada-Regina-Maria-Paris3_Ambasada-Ro.jpg)
Despre semnificatia acordarii numelui Reginei Maria unei zone publice in plin centrul capitalei franceze au vorbit Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei romane, ambasadorul Luca Niculescu, Catherine Vieu-Charier, viceprimarul Parisului pentru memorie si combatanti, precxum si Rene-Francois Bernard, viceprimar al arondismentului 7 din Paris.
![](https://ziarulzigzag.ca/wp-content/uploads/2019/10/RM_1.jpg)
Dupa cum a amintit ambasadorul Romaniei la Paris, Luca Niculescu, citat de Agerpres, in mod simbolic evenimentul a avut loc chiar in ziua in care s-a desfasurat ceremonia incoronarii Reginei Maria si a Regelui Ferdinand la Alba-Iulia, in 1922, si cu doua saptamani inainte de ziua de nastere a suveranei.
In cuvantul sau, Custodele Coroanei romane a evidentiat personalitatea complexa a strabunicii sale, „patriotismul, profesionalismul si competenta” Reginei Maria, care „a militat intreaga viata pentru principiile si valorile perene ale umanitatii”.
Foto: Facebook Ambasada Romaniei la Paris
CITESTE si: TAMARA BUCIUCEANU BOTEZ a murit
.
![](https://ziarulzigzag.ca/wp-content/uploads/2019/02/Razvan-Dupleac_Emigratie-Canada-1024x127.jpg)
- RAZVAN DUPLEAC
- Membru ICCRC/CRCIC – Immigration Consultants of Canada Regulatory Council/Conseil de Reglementation des Consultants en Immigration du Canada
- Consultant in emigratie recunoscut de Ministere de l’Immigration du Quebec
- Telefon: (1) 438 496-4054
- (pentru cei care suna din afara Canadei: 001-438-496-4054)
- E-mail: RDimmigrationCanada@yahoo.ca