marți, martie 19, 2024
CANADA CONSULTING IMMIGRATION SERVICES
AcasăCanada1 - Stiri din CanadaBianca Andreescu, prima infrangere dupa 16 partide castigate consecutiv

Bianca Andreescu, prima infrangere dupa 16 partide castigate consecutiv

In sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing, fosta si actuala campioana de la US OpenBianca Andreescu – s-au confruntat intr-un meci care a tinut deopotriva spectatorii canadieni si romani cu sufletul la gura. Confruntarea celor doua staruri ale tinerei garzi a tenisului feminin a durat 2 ore si 17 minute.

Bianca Andreescu, jucatoarea canadiana de origine romana, s-a calificat ieri in sferturile de finala, dupa o victorie lejera cu americanca Jennifer Brady, in fata careia s-a impus in doua seturi, cu 6-1, 6-3, intr-un meci care a durat 1 ora si 17 minute.

Astazi: • In primul set Bianca a condus-o pe Naomi Osaka cu 5-1, a fost egalata la 5, dupa care a luat doua game-uri si a incheiat setul cu 7-5. • Setul al doilea l-a pierdut cu 6-3, desi condusese cu 3-2. • Iar in setul al treilea, jucatoarea nipona a reusit doua break-uri, conducand cu 5-4. • In setul decisiv, la 5-4 pentru Osaka, jucatoarea nipona a avut 2 mingi de meci la care Bianca a resusit sa se mentina in competitie: la prima Osaka a facut dubla greseala; la a doua, minge lunga a Andreei a ciupit cu cativa milimetri terenul. Insa iar la a treia sansa de meci Osaka a marcat un as.

La incheierea acestui turneu de la Beijing, Bianca Andreescu o va depasi din nou pe Simona Halep in clasament WTA.