X

Bianca Andreescu, prima infrangere dupa 16 partide castigate consecutiv

In sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing, fosta si actuala campioana de la US OpenBianca Andreescu – s-au confruntat intr-un meci care a tinut deopotriva spectatorii canadieni si romani cu sufletul la gura. Confruntarea celor doua staruri ale tinerei garzi a tenisului feminin a durat 2 ore si 17 minute.

Bianca Andreescu, jucatoarea canadiana de origine romana, s-a calificat ieri in sferturile de finala, dupa o victorie lejera cu americanca Jennifer Brady, in fata careia s-a impus in doua seturi, cu 6-1, 6-3, intr-un meci care a durat 1 ora si 17 minute.

Astazi: • In primul set Bianca a condus-o pe Naomi Osaka cu 5-1, a fost egalata la 5, dupa care a luat doua game-uri si a incheiat setul cu 7-5. • Setul al doilea l-a pierdut cu 6-3, desi condusese cu 3-2. • Iar in setul al treilea, jucatoarea nipona a reusit doua break-uri, conducand cu 5-4. • In setul decisiv, la 5-4 pentru Osaka, jucatoarea nipona a avut 2 mingi de meci la care Bianca a resusit sa se mentina in competitie: la prima Osaka a facut dubla greseala; la a doua, minge lunga a Andreei a ciupit cu cativa milimetri terenul. Insa iar la a treia sansa de meci Osaka a marcat un as.

La incheierea acestui turneu de la Beijing, Bianca Andreescu o va depasi din nou pe Simona Halep in clasament WTA.