joi, martie 28, 2024
CANADA CONSULTING IMMIGRATION SERVICES
AcasăRomâniaSimona Halep a invins-o pe estoniana Kanepi si s-a calificat in turul...

Simona Halep a invins-o pe estoniana Kanepi si s-a calificat in turul doi la Australian Open

.

Simona Halep, liderul tenisului feminin mondial, a invins-o cu 6-7 (2), 6-4, 6-2 pe estoniana Kaia Kanepi, in prima runda a turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului. Dupa meci, Simona a declarat: ”Am stiut ce trebuie sa joc impotriva ei, am stiut ca e o adversara puternica. A trebuie sa arat forta in picioare si sa cred ca pot castiga meciul. A fost bine pentru mine in seara aceasta si sunt foarte fericita ca am ajuns in turul al doilea”, citeaza Agerpres din interviul acordat de jucatoarea romanca pe teren la Melbourne, dupa victoria cu 6-7 (2), 6-4, 6-2.

Simona Halep, finalista anul trecut la Melbourne, si-a luat revansa in fata jucatoarei estoniene (33 ani, 71 WTA), cea care a invins-o la US Open, cu 6-2, 6-4, in primul tur. ”Nu mai vreau sa imi aduc aminte acel meci, deoarece a fost unul rau”, a afirmat Halep, care a subliniat ca victoria de astazii ii da multa incredere.E de fiecare data dificil sa joci contra ei”, a mai spus campioana de la Roland Garros, care nu mai obtinuse o victorie din luna august, sezonul 2018 incheindu-se prematur pentru ea din cauza unei hernii de disc.

In turul secund, Halep o va infrunta pe americanca Sofia Kenin (20 ani, 37 WTA), victorioasa in prima runda contra rusoaicei Veronika Kudermetova, cu 6-3, 3-6, 7-5. Va fi pentru prima oara cand Halep si Kenin sunt adversare.

De remarcat ca Sofia Kenin a cucerit doua titluri WTA anul acesta, la Hobart (simplu) si Auckland (dublu).

Simona (27 ani), finalista anul trecut la Melbourne, a obtinut victoria dupa doua ore si 11 minuteRomanca si-a luat revansa in fata jucatoarei estoniene (33 ani, 71 WTA), cea care a invins-o la US Open, cu 6-2, 6-4, in primul tur. De remarcat ca baltica nu a mai jucat de la infrangerea in fata Serenei Williams in optimi la Flushing Meadows.

Simona Halep a castigat si primul sau duel cu estoniana, in 2014, la Doha, cu 6-4, 3-6, 7-6 (5), in primul tur. La Melbourne, Kanepi a inceput in forta si a condus in general schimburile, revenind dupa ce si-a pierdut serviciul in debutul primului set (1-2). Halep a fost intr-o cursa de urmarire in restul setului, a salvat doua mingi de set si l-a trimis in tiebreak, unde Kanepi a reusit sa se impuna cu 7-2.

Simona Halep a inceput cu dreptul actul secund, dar apoi si-a pierdut serviciul (1-2), reusind un contra-break imediat (2-2). Halep a luptat in continuare, iar la 5-4 in favoarea sa, pe serviciul adversarei, a reusit sa fructifice a patra minge de set de care a beneficiat si sa egaleze situatia.

In decisiv, numarul erorilor comise de Kanepi a fost tot mai mare, iar Simona a rupt echilibrul la 2-2, reusind patru ghemuri la rand si obtinand o victorie meritata.

Fiecare jucatoare a reusit cate 4 asi, dar Kanepi a facut 5 duble greseli. Raportul mingilor de break a fost mai bun pentru baltica, 2 transformate din 4, in timp ce romanca a avut 5/12 (42%). Kanepi a avut mai multe mingi direct castigatoare (40-25), dar si mai multe greseli nefortate (62-19).

Halep si-a asigurat un cec de 105.000 dolari australieni si 70 de puncte WTA.