CANADA CONSULTING IMMIGRATION SERVICES
AcasăRomâniaFed Cup. Romania-Cehia: 2-1, Simona a invins-o pe Pliskova

Fed Cup. Romania-Cehia: 2-1, Simona a invins-o pe Pliskova

Simona Halep, foto: facebook

Numarul 3 mondial, Simona Halep a invins-o astazi, in trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4, pe Karolina Pliskova (5 WTA), iar echipa de Fed Cup a Romaniei conduce Cehia cu scorul de 2-1 dupa primele trei partide ale intalnirii care se desfasoara la Ostrava, in sferturile Grupei Mondiale.

Halep s-a impus la capatul unei partide care a durat 2 ore si 37 de minute.

Jucatoarea romana, care avea un ascendent moral dupa cele 6 victorii si doar 2 infrangeri in cele 8 intalniri anterioare cu Pliskova, a inceput meciul cu un break. Chiar daca si-a pierdut imediat serviciul iar jocul s-a echilibrat, Halep a continuat sa isi preseze adversara, iar in cel de-al noualea ghem a reusit un nou break, preluand conducerea cu 5-4. Sustinuta de public, Pliskova a reusit sa salveze apoi 4 mingi de set, insa a pierdut-o pe a cincea, iar Halep s-a impus cu 6-4, relateaza AgerpresIn setul secund, Karolina Pliskova s-a distantat rapid la 3-1 si 4-2, insa apoi si-a pierdut de doua ori la rand serviciul. Halep a profitat de jocul in scadere al adversarei si a egalat la 5 in finalul setului. La acest scor insa, cehoaica nu a mai cedat si castigat urmatoarele doua ghemuri, impunandu-se cu 7-5 intr-un set care a durat 1 ora si 3 minute.

Setul decisiv a parut cel mai usor pentru Simona, care s-a impus destul de lejer cu 6-4 in 40 de minute, castigand de 3 ori pe serviciul adversarei sale.

Aceasta este cea de a 7-a victorie a jucatoarei romane in duelurile cu Pliskova, dar in acelasi timp prima in Fed Cup.

In acest meci, Halep a reusit 4 asi, facand 7 duble greseli, fata de cei 5 asi si cele 5 duble greseli ale cehoaicei. De asemenea, jucatoarea romana a avut 24 de lovituri castigatoare si 38 de greseli nefortate. De partea cealalata, Pliskova a reusit 26 de lovituri castigatoare, dar 62 de greseli nefortate.

Anterior, Halep se impusese in fata jucatoarei din Cehia la Dubai Open 2015 (primul tur, 6-4,7-6), Indian Wells 2015 (optimi, 6-4,6-4), Sydney 2016 (sferturi de finala, 6-4,7-5), Canadian Open 2016 (optimi, 6-3, 6-3), Roland Garros 2017 (semifinale, 6-5, 3-6, 6-3) si Australian Open 2018 (sferturi de finala, 6-3, 6-2). De cealalta parte, Pliskova castigase in fata Simonei Halep in 2016, cadrul meciului de Fed Cup Romania – Cehia (6-7, 6-4, 6-3) si in 2018, la Madrid (sferturi de finala, 6-4, 6-3).