vineri, martie 29, 2024
CANADA CONSULTING IMMIGRATION SERVICES
AcasăRomâniaAndreea Chitu, medalia de bronz la prima editie a Grand Prix-ului de...

Andreea Chitu, medalia de bronz la prima editie a Grand Prix-ului de la Tel Aviv

.

Judoka romana Andreea Chitu a castigat medalia de bronz, in cadrul categoriei 52 kg, la prima editia a Grand Prix-ului de la Tel Aviv (Israel).

IN ATENTIA CITITORILOR. Daca nu vreti sa pierdeti  stirile care merita cu adevarat citite, nimic mai simplu pentru a ramane la curent cu cele mai importante evenimente din lume: dati  LIKE la pagina facebook a ziarului:  ZigZag Roman-Canadian

In meciul pentru medalia de bronz, Andreea Chitu a invins-o astazi prin ippon pe rusoaica Alesia Kuznetova. Cealalta medalie de bronz a fost castigata de elvetianca Fabienne Kocher.

In primele meciuri, Chitu le-a invins succesiv pe Taciana Cesar (Guinea-Bissau), australianca Tinka Easton si americanca Angelica Delgado,  informeaza Agerpres citand site-ul Federatiei europene de judo. In semifinale, romanca a pierdut prin ippon la campioana olimpica Majlinda Kelmendi din Kosovo.

• Medalia de aur la categoria 52 kg a fost cucerita de Majlinda Kelmendi, care a invins-o in finala pe israelianca Gili Cohen.
  • La categoria 48 kg, Alexandra Pop a invins-o in turul preliminar pe azera Leila Alieva, dar a pierdut apoi la brazilianca Nathalia Brigida.
  • La aceeasi categoria, Monica Ungureanu a pierdut primul meci cu portugheza Maria Siderot. In finala, israelianca Shira Rishony a invins-o pe Marina Cerniak din Ucraina.
  • La categoria 57 kg, Loredana Ohai a invins-o pe israelianca Ariel Bezalel, dar a fost invinsa in meciul urmator de rusoaica Daria Mejetkaia, care a ajuns apoi in finala, unde a cedat la israelianca Timna Nelson Levy.
  • La categoria 63 kg, Stefania Dobre a pierdut in primul tur la israelianca Paz Liebel.
  • Alexandru Raicu a debutat cu o victorie, la cat. 73 kg, in fata belarusului Dmitri Minku, dar apoi a cedat la Artem Homula (Ucraina).
  • La cat. 81 kg. Vlad Visan a pierdut in primul tur la Serghei Krivciaci (Ucraina). Marcel Cercea l-a invins in primul meci pe Tomas Morales (Argentina) si a pierdut apoi la Ivailo Ivanov din Bulgaria.